San Francisco & Silikon Vadisi Gezi Rehberi |

Yazıya geçmeden önce, seyahat ve çeşitli lifestyle videolarımın olduğu, son aylarda ise Amerika’da yaşamı anlatmaya çalıştığım youtube kanalıma abone olursanız çok sevinirim. San Francisco’dan da 3 adet ilgi çekici videoyu kanalımda bulabilirsiniz 🙂 www.youtube.com/egetutuncu1 

20180602_USP001_0.jpg

Çoğu girişimcinin hayalidir San Francisco’ya, özellikle Silikon Vadisi’ne gitmek… Ben de uzun yıllardır hayalim olan bu geziyi gerçekleştirebilme fırsatı buldum sonunda ve Los Angeles’tan( bu arada Los Angeles ile ilgili detaylı yazılar da yolda) 1 saatlik uçak yolculuğuyla San Francisco’ya varış yaptım. 3 günlük seyahatimin 1 gününü Silikon Vadisi’nde , kalan 2 gününü de San Francisco’da geçirdim. Aslında San Francisco, çok küçük bir alan üzerine kurulmuş bir şehir, toplam 1 saatte arabayla şehirde tum tur atabilirsiniz.

Ulaşım;

IMG_9300 2.jpg

THY’nin İstanbul’dan San Francisco’ya direkt uçuşları mevcut fakat THY bütçemi aşar diyorsanız, aktarmalı bilet alarak çok daha uygun fiyatlara gelebilirsiniz. Ben Los Angeles’tan Delta Havayolları ile 1 saatlik uçuş sonrası şehre vardım. Los Angeles’tan San Francisco’ya zamanında alırsanız gidiş-geliş 80-90 $’a bilet bulmanız mümkün. 

Şehirde Ulaşım; Malesef San Francisco’da araba park yeri inanılmaz büyük bir sorun ve çok ama çok pahalı. 20 dakika için 10-15 $ isteyen yerler bile mevcut. Bana göre şehir zaten küçük olduğu için ve toplu taşıma her yere gittiği için (Uber’de kullanabilirsiniz çok pahalı değil) kesinlikle arabasız gitmenizi tavsiye ediyorum. Zaten gidince göreceksiniz ki yürümeyi seven biriyseniz şehir sizi yormuyor. Los Angeles’ta adım başı bulduğum elektrikli scooter’lar, Bird, Lime vs .. malesef San Francisco’da yasak. 1-2 marka gördüm (bir tanesi Skip adlı bi uygulamaydı) ama uygulama benim ehliyetimi kabul etmediği için kiralayamadım.

San Francisco’da Nerede Kalınır?

Öncelikle söylemeliyim ki evet burası da Kaliforniya ama havasının pek Los Angeles ile alakası yok, o yüzden gelirken kalın kıyafetler getirmenizde fayda var. Özellikle akşamları çok soğuk oluyor, hatta benim gittiğim gün rüzgarsız ve güneşli bir gün olduğu için şehirde yaşayan bütün tanıdıklarım çok şanslı olduğumu söyledi, bazen sisten köprünün görünmediği zamanlar bile oluyormuş.  

Ben şehir merkezinin 15 dakika dışındaki Park Merced bölgesinde kaldım. Sitenin girişinde durağı olan Muni Metro ile şehir merkezine yaklaşık 15-18 dakikada varıyordum. (Uber ile de 10-15 $ tutuyordu.) Şehir merkezi hem çok kalabalık hem de çok pahalı olduğu için, otelde değil Airbnb’de kalmak isteyenlere bu bölgeyi öneririm 🙂ParkMerced_Aerial02-CentralHub_small.jpg

San Francisco, ABD’de yaşamın en pahalı olduğu yerlerden biri değil, direk yaşamın en pahalı olduğu yer:) Ortalama bir hane halkının rahat bir yaşam sürdürebilmesi için yıllık 110 bin doların üzerinde harcama yapması gerekiyor. San Francisco’da aylık kira masrafı ortalama 3 bin-3 bin 500 dolardan başlıyor, evlerin fiyatı ise ortalama 1 milyon 200 bin $’dan başlamakta.

San Francisco’da Gezilecek Yerler;

Gelelim San Francisco’da gezilecek yerlere… 

Ben 2 günlük kısa bir seyahat yapmama rağmen, çoğu yeri gezme fırsatı yakaladım ve size mutlaka görmeniz gereken yerleri tadımlık olarak listeledim.

Ocean Beach;

IMG_9302.jpg

Kaldığım bölgeye de yakın olduğum için gezmeye buradan başladım. San Francisco’nun bu ünlü plajı sörfçüler için bulunmaz bir nimetmiş. San Francisco bölgesindeki en çok ziyaret edilen plaj olma özelliğini de taşımakta. 1,5 mil uzunluğundaki bu plaj aynı zamanda San Francisco’nun en büyük plajı, fakat dediğim gibi çoğu zaman sisli olduğu için gittiğinizde güneşi göremezseniz çok şaşırmayın diyorlar.

Crissy Field (Golden Gate Manzarası);

IMG_9356

Meşhur Golden Gate köprüsü ile fotoğrafım olsun diyorsanız, bana göre en güzel açı burada. Bu arada köprüyü daha yakınsan görmek istiyorsanız, yürüyerek karşı tarafa geçmeniz de mümkün, ben vaktim olmadığı için yapmadım. Köprüyü gören pek çok yer var ama Crissy Field’a arabanızla gelip, aracı park edip hem güzel bir yürüyüş yapıp, hem de manzaranın tadını çıkartabilirsiniz 🙂

Palace of Fine Arts ( Güzel Sanatlar Sarayı) ;

IMG_9364 2

Bugüne kadar gördüğüm en güzel yapılardan biri diyebilirim. Aslen 1915’de inşa edilmiş, 1965 yılında renovasyona girmiş ve 2009’un başlarında lagünün, yürüyüş yollarının ve sismik bir iyileştirmenin yenilenmesi tamamlanmış. Ara sıra sanat sergilerine de ev sahipliği yapan bu mimari harikası sarayı kesinlikle görmeden dönmeyin. 

IMG_9376 2

Saray, Vertigo (1958), Time After Time (1979), The Room (2003),Twisted (2004),  I Married An Axe Murderer (1993) ,My Name is Khan (2010) gibi filmlere ev sahipliği yapmış.

IMG_9388 2IMG_9371 2

Los Angeles’a 40 dakika uzaklıktaki Anaheim’de bulunan Disneyland’a sarayın ufak bir minyatürünü yapmışlar 🙂

Disneyland-and-California-Adventure-Part-5-Palace-of-Fine-Arts-Rotunda.jpg

Lombard Street ;

shutterstock_674353981.0.jpg

Aslında tek özelliği yukarıdan aşağıya doğru inen kıvrımlı bir yol olması, ama gelen turistlerin en uğrak noktalarından biri konumunu almış durumda. Şehire arabayla geldiyseniz buradan aşağıya mutlaka inin 🙂 Yılda yaklaşık iki milyon ziyaretçi ve günde 17.000’e kadar ziyaretçi çeken önemli bir cazibe merkezi haline dönüşmüş.

Lombard-st-bottom-of-hill-SS1500x872.jpg

Fisherman’s Wharf ;

IMG_9400.jpg

Fotoğrafta gördüğünüz Cable-car’a binmeyi çok istedim fakat o kadar sıra vardı ki malesef vaktim kısıtlı olduğu için gezmeye yöneldim. Fisherman’s Wharf bölgesi tamamen turistlere yönelik düzenlenmiş. Hediyelik eşya dükkanları, deniz ürünleri yapan restoranlardan tutun sağlı sollu pek çok mağaza ve restoran bulunuyor. Los Angeles’ta Walk of Fame’i sevmediğim gibi burayı da sevmedim çünkü sadece turistik amaçlı yapılan ve gün boyu kalabalık turistlerin olduğu yapay mekanlardansa daha ilgi çekici yerleri görmeyi tercih ediyorum. Birazcık yürüdükten sonra ünlü deniz aslanlarının olduğu Pier 39’a varıyoruz.

Pier39-Sealions.jpg

Deniz aslanları gerçekten çok komik hayvanlar, birbirlerini suya iten mi dersin, sudan çıkmak isteyeni tahtaya almak istemeyen mi dersin… 10 dakika oturup izleyebilirsiniz sıkılmadan 🙂 instagram.com/egetutuncu profilime sabitlediğim San Francisco hikayelerinde görebilirsiniz 🙂

pier-39-sea-lions-by-aleksandr-skorobogatov-05.jpg

Little Italy ( North Beach) ;

eduardo-santos-387151-unsplash.jpg

 Adından da anlaşılacağı üzere italyan restoranlarının, dekorunun olduğu bu bölge, benim gibi İtalya aşığı biri için(Geçen sene 1 hafta kaldığım Milano hakkındaki izlenimlerimi blogumda yazmıştım, Milano gezi rehberine göz atabilirsiniz) şehrin en güzel yerlerinden biri! Çok fazla vaktim olmadığı için detaylı gezemedim ama, Pier 39’dan biraz yürüyerek rahatlıkla ulaşabileceğiniz bu bölgede ya öğlen ya da akşam yemeği mutlaka yemelisiniz 🙂

sanfran1637.jpg

TransAmerica Piramidi ;

TransamericaPyramid_PChang_2416.0.jpeg Finans Bölgesi denilen bölgede bulunan bu bina, 48 katlı bir fütürist bina ve San Francisco silüetindeki en yüksek ikinci gökdelen. Salesforce Tower adlı 2018’de yapımı biten gökdelen şehirde yükselene kadar, 1972’den beri en uzun binasıymış.Transamerica Piramidinin tepesi alüminyum panellerle kaplıymış ve Noel tatili sezonunda, Bağımsızlık Günü’nde ve 9 / 11’in yıldönümünde anma amaçlı, piramidin tepesinde “Taç Mücevheri” adı verilen parlak bir parıltılı fener yanıyormuş.

time-lapse-amazing-san-francisco-skyline-at-evening-with-transamerica-pyramid-building_bgkstpst_thumbnail-full01.png

Chinatown;

Biliyorsunuz Chinatown bölgelesi, sadece Amerika’nın belirli şehirlerinde değil, Dünya’da pek çok şehirde bulunuyor. Buradaki 1848’den beri var ve Dünya’daki en eski Chinatown’lardan biriymiş. Arkadaşımın anlattığına göre kendi bölgesinden hiç çıkmayan( her türlü gıda,market ihtiyacını karşılayabildiği için) ve İngilizce bilmeyen çok fazla Çin’li yaşıyormuş bu bölgede 🙂

San_Francisco_China_Town_MC.jpg

Geleneklerini, dillerini, ibadet yerlerini, sosyal kulüplerini ve kimliğini korumaya devam eden bir yerleşim bölgesi olarak içerisinde 2 hastane, çok sayıda park ve meydan, bir postane de bulunuyormuş. Göçmenler de uygun fiyatlı konutların mevcut olması nedeniyle burada yaşamayı tercih ediyomuş. Buranın etrafında çok vaktim olmadığı için arabayla turladık fakat bir dahaki gidişimde mutlaka detaylı gezip, yemek yemeyi çok istiyorum.

china-town-in-san-francisco--california--usa-1041159588-5c2bc1a94cedfd00011b735c.jpg

Union Square;

IMG_9821.jpg

Tartışmasız şehrin en sevdiğim yeri oldu, zaten şehrin göbeğinde bulunan en ünlü meydan burası. Alışveriş yapıyım, sonrasında da güzel bir yemek yiyim diyorsanız aradığınız yer tam burası. Yemek için şehrin en güzel italyan restoranlarından biri olan Scala’s Bistro’yu tavsiye ederim. Meydanın etrafında Nike’tan Uniqlo’ya, Burberry’den Louis Vuitton’a her bütçeye hitap edecek markalar bulunuyor. Aşağıdaki fotoğrafta görmüş olacağınız gibi, bugüne kadar beni mimarisine en hayran bırakan Nike Store’u burada gezdim.

IMG_9541

Nike Store Girişi

IMG_9548

Nike 1.KAT

Union Square’ın tam önündeki Macy’s’ in en üst katında bulunan Cheesecake Factory’ ye çıkıp, manzara eşliğinde cheesecake yemenizi mutlaka öneriyorum.

IMG_9815.jpg

Meydandan aşağıya doğru indiğinizde şehrin en uzun caddesi olan Market Street’e varacaksınız. Market Street üzerinde de pek çok ünlü mağaza ve restoran bulunmakta. Aşağıdaki fotoğrafta (Fotoğrafın telif hakkı Alamy’ye aittir.) gördüğünüz üzere cadde, deniz kenarındaki Ferry Building’in oradan başlayıp, şehrin Güneybatısına doğru ilerleyen 7 km’lık upuzun bir cadde. Güvensiz denemez ama caddeden şehrin içine doğru ilerleyince yine de dikkatli olmakta fayda var 🙂Ekran Resmi 2019-03-28 00.35.01.png

Şehrin çoğu yerine bahsettiğim gibi tramvayla, metroyla ulaşabiliyorsunuz. Araçsız dolaşacaksanız metro kartı almanızı öneririm, istasyonlardaki kiosklardan ister nakit ister kredi kartıyla rahatça doldurabiliyorsunuz. 

IMG_9501

Amazon Go ;

nstatt_181019_3042_8781.0.jpg

Buraya kadar gelmişken mutlaka Amazon Go’nun yapay zeka ile donatılmış süpermarketinden alışveriş deneyimini yaşayın! Amazon Go uygulamasını indirip , QR kodunuzu okutarak giriş yapıyorsunuz ve istediğiniz ürünleri alıp direk çıkıyorsunuz. Sensörler, yapay zeka ile uyumlu çalışarak neyi aldığınızı, neyi bıraktığınızı algılıyor ve birkaç dakika içerisinde faturası mailinize ve Amazon Go uygulamanıza geliyor. Burada çektiğim detaylı videodan da konuya hakim olabilirsiniz.Kanala abone olmayı da unutmayın tabi:)

Ferry Building;

Market Street’in bitiminde yer alan Ferry Building, şehrin ikonik noktalarından biri. Dışarıda feribot limanı, içeride ise alışveriş yapabileceğiniz organik pazarlar, hediyelik eşya dükkanları, kafeler, peynirciler bulunuyor. 

IMG_9798 2.jpg

Ferry Building’in bahçesinden San Francisco’yu Oakland’a bağlayan Bay Bridge köprüsünü göreceksiniz. Pek çok kişi, Oakland’da evlerin %20-30 ucuz olmasından dolayı orada yaşamayı tercih ediyormuş. NBA severler çok iyi bilecektir ki son yılların parlayan yıldızı Stephen Curry’nin takımı Golden State Warriors; bir Oakland takımı 🙂 Vaktiniz varsa orayı da gezmenizi tavsiye ederim.

IMG_9801 2.jpg

Tenderloin; (UZAK DURUN)

post-65126.jpgSan Francisco’nun en tehlikeli bölgelerinden biri dersem yanılmış olmam ki, belgeler de bunu kanıtlar nitelikte. Olası bir hırsızlık, gasp, soygun, saldırı gibi suçlarla karşılaşmak istemiyorsanız buralarda takılmamanızı öneriyorum. Turk Street ve O’Farrell street arasında kalan bu bölgeyi mutlaka not edin ki yürürken yanlışlıkla bile olsa girmeyin. Evsiz, tehlikeli uyuşturucu satıcılarının, ve delilerin olduğu bu mekanda, polis park halindeki araçların bile çalınmasından rahatsız oluyormuş artık.  🙂

Civic Center; 

IMG_7120-copy.jpg

Civic Center için tam bir kültür merkezi diyebiliriz. Opera binası, kütüphane, mimarisiyle ünlü belediye binası burada bulunuyor. Market Street boyunca yürüyerek kolayca ulaşabilirsiniz, çok fazla vakit harcanacak bir mekan değil 🙂

Alamo Square (Painted Ladies);

IMG_9439

Büyük ihtimalle sosyal medyada çokca rastladığınız bu evler, San Francisco’nun ikonik bir noktası haline gelmiş durumda, buraya gelip karşısındaki parkta keyifli vakit geçirebilirsiniz, fotoğraf çekmeyi de unutmayın tabi 🙂 Bu sıra sıra evlerden birinin Mark Zuckerberg’e ait olduğu söyleniyor.

img_5355.jpg

Burada ve San Francisco’daki çoğu yokuşta, en çok şaşırdığım olay; arabanızı yokuşa park ediyorsanız tekerini dışarıya doğru döndürmek zorundasınız (olası bir kayma/kazaya karşı), yoksa çok büyük ihtimalle ceza yiyebilirsiniz. Her yerde vızır vızır gezen parking police’ler göz yumdurmuyor.

Mission District;

balmy-alley-1.jpg

Şehrin en bohem bölgelerinden biri. Kültür sanat adamıyım diyorsanız burası tam sizlik. Grafitilerle fotoğraf çektirip, Vintage mağazaları gezip, ünlü kitapçılardan alışveriş yapıp sonrasında değişik kültürlerin mutfağını deneyebilirsiniz 🙂 

Mission-District-San-Francisco-Dolores-Park-shutterstock_1120990424-cr-canadastock.jpg

Mission Distric bölgesinde bulunan ve şehir manzarasını en güzel izleyebileceğiniz yerlerden biri olan Mission Dolores Park, günün yorgunluğunu atmaya birebir 🙂

Castro;

Castro_Street_Pedcrossing_with_Rainbow_Flag_Colour-1.jpg

Castro Bölgesi, Eureka Vadisi’nde bulunan Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk eşcinsel mahallelerinden biri. Turist yoğunluğunun fazla olduğu bu bölgede pek çok ünlü kafe,restoran bulunuyor. 

Haight Ashbury Bölgesi;

San-Francisco-Haight-Ashbury-1_0.jpgBu bölge de hippie kültürünün ilk çıktığı bölge olarak biliniyor. Zamanında medyanın Haight-Ashbury’deki hippi yaşamını ele alması, Amerika’nın her yerinden gençlerin dikkatini çekiyor ve kültürler arası ideallere, uyuşturucuya ve müziğe dayalı bir topluluk oluşuyor ve bu kısa bir süre sonra ülke geneline yayılıyor.wp-content%2Fuploads%2F2015%2F05%2FSummer-19.jpg%2Foriginal.jpg

Ve son olarak şehri en tepeden gören muhteşem Twin Peaks 🙂 Benim kaldığım yere 5-10 dakika uzaklıkta olan bu bölge, sol tarafta Golden Gate’den başlayarak tüm şehri rahatça görebileceğiniz muhteşem bir yer. Tabi hava rüzgarlıysa inanılmaz soğuk olduğunu da söylemeden geçemeceğim. Ben sadece akşam gittim ama vaktiniz varsa hem akşam, hem gündüz gitmenizi tavsiye ediyorum.

Twin Peaks;

IMG_9555.JPG

Şehri 280 metre yüksekten izlemek mi?:) Fotoğrafta gördüğünüz tam ortadan giden sarı cadde, yukarıda bahsettiğim şehrin en ünlü caddesi Market Street.Bu tepenin Zamanında gözetleme veya avlanma yeri olarak kullanıldığı söyleniyor. 

Şehrin en büyük parkı Golden Gate Park’ı ve Alcatraz’ı görmeye zamanım yetmedi, artık oralara birdahaki San Francisco ziyaretimde gider, bu yazıyı güncellerim.

Şimdi Silikon Vadisine gidelim… 🙂 

IMG_9599.jpg

Arabanız yoksa, Silikon Vadisi bölgesine Caltrain denen trenlerle ulaşabiliyorsunuz. Ben, bana en yakın olan Millbrae durağından yaklaşık 40 dakika süren yolculuk sonrası Mountain View durağına vardım. Silikon Vadisi’ni öyle tek bir konumda yanyana dizilmiş şirketler olarak düşünmeyin. Geniş bir alana yayılan bir ekosistem burası 🙂 Bu arada Silikon Vadisi ismi; bölgede yoğun olarak üretim ve geliştirme faaliyetinde bulunan silikon kırmık (yonga,) üreticileriymiş.Ekran Resmi 2019-03-28 21.48.40.png

Mountain View’de ilk durağımız Google’ın ana üssü Googleplex. Buradaki çoğu şirkete tanıdığınız yoksa malesef giremiyorsunuz, veya belirli bir kısmına izin veriyorlar. Google’da çalışan tanıdığım olmadığı için sadece ziyaretçilere ayrılan bölgeyi ve mağazayı gezebildim 🙂

20160825_100619-1.jpg Buranın ismi, Google ve kompleks ile kelimesinden türetilmiş. Googleplex, Silicon Graphics adlı şirketin kendisi için inşa ettirdiği ve kullandığı toplam 47,038 m²’lik alandaki 4 ana binayı (önce kiralayarak sonra satın alarak) oluşturmuş. Ofis alanı ve şirket kampüsü tam 110.000 m² büyüklüğünde. 2006 Haziran’da da tüm binaları 319 milyon USD karşılığında satın almış.

Googleplex_solar_power-author-Steve-Jurvetson-creative-commons-2-final.jpg

 2007 yılı başlarında şirket bir dizi güneş paneli kurarak, ihtiyacı olan elektrik enerjisini 1.6 megawatlık kısmını bu yolla karşılamaya başlamış. O tarihte bu rakamın ABD’de güneş enerjisine yapılan en büyük yatırım olduğuna inanılıyormuş. Fotoğrafta görmüş olacağınız gibi binaların tepesi güneş panelleriyle kaplı 🙂

IMG_9649 2.jpg

Kampüs o kadar büyük ki içerisinde Google renklerine boyanmış bu bisikletler kullanılıyor. Siz de gelince kullanabilirsiniz 🙂 Burası Google Visitor Center olarak geçiyor.

img_9618.jpg

Google’un mağazasında Youtube, Google, Android ürünlerine dair ne ararsanız bulabilirsiniz. Tişörtten, kaleme, defterden, şapkaya her ürün var.

 

 

 

IMG_9610IMG_9609

Dışarıda ise bir Android parkı bulunmakta. Burada da fotoğraf çektirebilirsiniz 🙂

IMG_9639.jpg

Mountain View’de bulunan Google’dan ayrılıp 15-20 dakikalık bir araba yolculuğuyla Facebook’un Menlo Park’ta bulunan devasa ofisine geçiyoruz. 

img_9666.jpg

Facebook’ta çalışan bir tanıdığınız yoksa, buraya girmeniz imkansız, girişte çok sıkı bir güvenlik kontrolü bulunmakta. Şirketin devasalığını aşağıdaki fotoğraflarla biraz anlatıyım;

Ekran Resmi 2019-03-28 22.11.01

Bizim gezdiğimiz alan, yukarıdaki ve aşağıdaki fotoğrafta sağ üstte bulunan Classic Campus 🙂 Görmüş olacağınız üzere şirket sola doğru genişliyor ve hala bu binalar harici inşaatlar devam ediyor, yeni binalar kısa sürede eklenecekmiş.

Ekran Resmi 2019-03-28 22.11.04

Girişteki lobi’den işlemlerimi halledip, yaka kartımı alıp gezmeye başlıyorum 🙂 Genellikle dış mekanları çektim çünkü ofis içlerinde hem fotoğraf hem video çekimine pek sıcak bakmıyorlar.

1fre.jpg

Şirkette tahmin edersiniz ki bir giriş çıkış saati zorunluluğu yok, kıyafet/saç/sakal zorunluluğu yok sadece o gün verilen işi bitirmen gerekiyor, veya o hafta yapman gereken projeyi. O yüzden kimse sana niye geç geldin veya niye erken çıktın diye bir hesap sormuyor. İstediğin kıyafeti giyip gelebiliyorsun, veya kimse sakalının uzunluğuna karışmıyor 🙂

Ekran Resmi 2019-03-28 22.10.21.png

Dışarı kısımda, fotoğrafta gördüğünüz gibi bir yürüme alanı bulunuyor ve sağlı sollu pek çok dükkan, restoran bulunuyor. Kampüsün içerisinde bir banka şubesi bile mevcut.

5342f29f6bb3f79d5c013fa3-1136-757.jpg

Ocak ayında gerçekleştirdiğim New York seyahati sırasında da orada çalışan yakınım sayesinde Spotify ofisini gezme şansı bulmuştum (videosunu buradan izleyebilirsiniz.) ve bu vending machine’leri ilk defa orada görmüştüm. Evet hepsi ücretsiz, o an bir Apple Mouse’a veya bir iPhone şarjına ihtiyacınız varsa, kartınızı okutup bedavaya alabiliyorsunuz.

53432f5fecad04a1604737e8-1136-754

534316596bb3f75964580b1b-1136-757.jpg

Şirketin özel donatılmış binlerce otobüsü bulunmakta ve bu otobüsler San Francisco’nun çoğu yerine gidiyor. Bisikletle geliyorsanız fotoğraftaki gibi bisikletlerinizi girişe asıyorsunuz.

53457e2469bedd79108f0d74-1136-852.jpg

Kampüste birkaç yerde tilki çıkabilir uyarısı var, burada çalışanlar artık alışmışlar şaşırmıyorlar 🙂

img_9674.jpg

Bu görmüş olduğunuz bina, Facebook’un 6 sene önce 19 Milyar $’a satın aldığı Whatsapp binası 🙂

IMG_9684

Bahçede bulunan, tahtadan yapılma bu arkadaş, çalışmak için ve yemek yemek için kullanılıyormuş. Gelmişken ofiste bulunan fotoğraf alanlarında fotoğraf çekmeden olmazdı.Beğen butonunun önünde istediğiniz emojiyi alıp fotoğraf çektirebiliyorsunuz. Ben Tired’ı seçtim 🙂

IMG_9698

Bu ufak odacık ise Instagram logosunun renkleriyle donatılmış 🙂

IMG_9707

Devam ettiğimde bu duvar karşıma çıktı, boardmarker’larla her gelen buraya bir anı bırakıyor 🙂 Biz de şans getirmesi için gelmişken tabi ki yazımızı yazdık.

IMG_9735 2

Bu arada markamı takip etmiyorsanız; instagram.com/tutunjcom ‘dan hemen takip edip www.tutunj.com‘dan da ürünlere ulaşabilirsiniz.

IMG_9728

IMG_9731

Tur sonrası kampüsün içerisinde yer alan ve alışveriş yapabileceğiniz mağazaya geçiyoruz. Burada pek çok Instagram, Facebook, Whatsapp ürünü bulunmakta 🙂 Özellikle aldığım tişörtlerin kalitesine bayıldım. Google Store’da 15-20 $’dan başlayan Google tişörtlerine kıyasla Facebook Store daha ucuz. 8-15 $ arası.

Ekran Resmi 2019-03-28 22.41.44Ekran Resmi 2019-03-28 22.41.49

Kampüste berber de bulunuyor 🙂

5343f356ecad048b7908476c-1136-758.jpg

Tabi Silikon Vadisi gezisini de kayıt altına aldım! İzledikten sonra abone olmayı unutmayın 🙂

 

San Francisco ve Silikon Vadisi’ne dair notlarımı aktarmaya çalıştım. Benim için hem çok keyifli hem çok ilham verici bir seyahatti. Umarım okuyanlar için de öyle olur.

instagram.com/egetutuncu

youtube.com/egetutuncu1

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s