BÜYÜK MARKALARIN TASARIMLARI (Ç)ALINTI MI ?

Moda dünyasında ister eski olsun ister yeni bir marka olsun, her markanın kendine göre bir çizgisi vardır. Özellikle Burberry gibi Dolce Gabbana gibi geçmişi olan moda devleri veya günümüz markalarından “Off White” ve Supreme‘e örnek verebiliriz. Bu tarz markaların ürünlerini etiketini görmeden tanıyabiliyoruz. Peki markalar ve kreatif direktörler, bu çizgileri oluştururken kimden ilham (ç)alıyor dersiniz? 

Diet Prada adlı instagram hesabı, moda endüstrisinin kirli çamaşırlarını ortaya döküyor. Kim kimden ilham almış, kim hangi tasarımın aynısını birebir kopyalamış, inceleyip paylaşım yapıyorlar. Gelin örneklerle buna bakalım;

Jacquemus’un bu sezon viral hale gelen ve fotoğrafta gördüğünüz gibi Bella Hadid’in Vogue Mexico dergisi için  giydiği kocaman hasır şapka gerçekte solda görmüş olduğunuz @olmosyflores adlı markaya aitmiş. Markanın tasarımcıları el işiyle yapılan bu özel şapkanın aslında tasarımının kendilerine ait olduğunu Vogue dergisinin yetkililerine iletiyorlar fakat, Jacquemus endüstriyi domine eden ve güçlü bir isim olduğu için bir şey yapamıyorlar.

Ekran Resmi 2018-09-01 22.28.54

Gelelim Off White’a! Sağda görmüş olduğunuz “Sculpture” yazılı çanta ve solda görmüş olduğunuz 1967de yapılan ve halen Lizbon’da bir sanat galerisinde sergilenen bir tablo. Yazılarına tırnak işareti ekleyerek kendine has bir tarz yaratan Virgil Abloh’un bu eserlere bakıp bakmadığını merak ediyoruz demiş Diet Prada hesabı.

Ekran Resmi 2018-09-01 22.46.11

Daha önce bir yazımda bahsetmiş olduğum I.AM.GIA markası, görünüşe bakılırsa Aliexpress sitesinde iyi bir keşife çıkmış. Sitenin I.AM.BABA diye paylaşarak gönderme yaptığı marka, Aliexpress’teki 10 $’lık ürünlerin birebir aynısını yapmış.

Ekran Resmi 2018-09-01 22.49.57.png

Ekran Resmi 2018-09-01 22.50.01.png

 

Ekran Resmi 2018-09-01 22.50.08.png

Tabi bunların site tarafından kanıtlanmış bir mahkeme tutanağı yok ama görünen köy kılavuz istemez. Diet Prada’nın aynı zamanda markalarla dalga geçtiği bir online shopping platfomu da var. www.dietprada.com/merch adresinden ulaşabileceğiniz sitede bana göre gayet yaratıcı ve güzel ürünler var. En beğendiğim ise Kanye West’in geçtiğimiz hafta giydiği büyük numara terliklerin olduğu tişört oldu 🙂

enjoy+diet+prada+flat.jpg

yeezy+slide.jpg

kdg+man+taupe+sq_v5.jpg

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s