20 YAŞINDA 900 MİLYON DOLARLIK MARKA YARATMAK!

kylie forbes ile ilgili görsel sonucu

Kardashian ve Jenner ailesinin para kazanmakta pek zorlanmadığını hepimiz biliriz, fakat bir marka yaratıp onu 3 senede 900 milyon $’lık bir hacme getirmek… Sizi takip edip her adımınızı izleyen milyonlar olsa bile yaklaşık 1 milyar dolarlık satış yapıp, Forbes’a 20 yaşında kapak olabiliyorsanız bu büyük bir başarıdır. Peki bu başarı bir anda mı geldi? Tabi ki hayır. Gelin bu zamana kadar neler yapmış bakalım.

Ekran Resmi 2018-07-15 12.17.54

-2011 yılında henüz 13 yaşındayken, OPI markası ile oje koleksiyonu çıkarıp o yaşta bu işbirliğinen 200.000 dolar kazanan birinden bahsediyoruz. 2013 yılında henüz 15 yaşındayken, kardeşi Kendall ile”Kendall & Kylie” adı altında plaj koleksiyonu temalı giyim markasını çıkardı. Sırasıyla Steve Madden’la, ünlü marka Bellami Hair’le, Revolve’la işbirliği derken artık sektörde hakimiyet sağlayacak güce geldi ve bunları yaptığında henüz 17 yaşındaydı. 2016’da App Store’da kendi app’ini çıkardı ve ilk günce 105.000 $’lık gelir elde etti.( Milyonlarca indirildiğini söylememe gerek yok sanırım) Bu olağanüstü popülerliği, dudaklarıyla ünlü olması, ona “Kylie Cosmetics” markasını kurmak için bir sebep verdi ve 18 yaşında, 3 sene sonra Forbes’a kapak olacağını bilmeden bu işe atıldı. Marka, göz alıcı dudak ürünlerinin yanı sıra, göz farı gibi makyaj malzemeleri içeriyordu. Bu sırada işbirlikleri de devam etti tabi, 1 milyon $”lık anlaşma ile Puma ile koleksiyon çıkardı. kylie_pum680.jpg

Forbes verilerine göre 2016 kazancı 18 milyon dolar, 2017’de bu kazancı tam 21 kat artarak 383 milyon $’a çıkıyor, 2018 yılında da 900 milyon $. Dünya üzerinde 3 senede 50 kat büyüyen çok az marka sayabiliriz. Markanın CFO’su da annesi Kris Jenner, pazarlamadan muhasebeye pek çok konuyu annesine bırakmış. Bu başarıyı uzun yıllardır sektöre hakim bir markayla kıyaslayacak olursak,L’Oréal’ın Lancôme kozmetik ürün serisinin 1 milyar dolarlık satış elde etmesi 80 yılda gerçekleşmiş. Sadece bu örnek bile pazarın nasıl büyük bir bölümünün 20 yaşında bir genç kız tarafından ele geçirildiğini görmeye yeter. Jenner’in başarısı, ailesindeki diğer insanlara da ilham verdi. Kim Kardashian’da geçtiğimiz sene bir makyaj markası yarattı, o da Jenner’in hızlı satılan ürünleri gibi üç saatte tükenmiş. Kylie Jenner, şu an Forbes’un dünyada en çok kazanan 100 ünlü sıralamasındaki en genç ünlü. İkinci sırada ise kendisinden 3.5 yaş büyük Justin Bieber bulunuyor.

Ekran Resmi 2018-07-15 12.13.18.png

Şubat 2016’da Kylie Cosmetics’te 6 farklı ürünü  500.000 adet limitle satışa açtığı sırada site dakikalar içerisinde çökmüş. Kullandığı e-ticaret sistemi Shopify’ın çalışanlarından Loren Padelford durumu bir dergide “Delilik” olarak yorumlamış. Kasım 2016’da çıkardığı koleksiyon ile 24 saatte 19 milyon $’lık satış gerçekleştirince yine aynı Shopify çalışanı Loren’in aktardığına göre Drake’ten tutun Justin Bieber’a, kardeşi Kim Kardashian’a kadar hiç kimse bugüne kadar sistemde Kylie’nin fanlarının yarattığı etkiyi, bu trafiği yaratamamış. Amerika’da bazı yıldız isimlerin modası geçiyor, bazıları da kaçan treni görüp kendi fanlarına, kendi kitlesine hitap edicek en uygun ürünü piyasaya sunup kalıcı olmak istiyor. Kazandığı paraları neye harcıyor diyorsanız; en başında lüks araçlar geliyor, fakat bunlar sıradan lüks araçlar değil. Lamborghini Aventador’un özel versiyonundan tutun, benim de hayran olduğum Ferrari’nin ultra lux 1.5 milyon dolarlık modeli Laferrari, araba koleksiyonunun en nadide parçalarından.

 

Aileye yönelik Nasıl ünlü oldu?, ne vasfı var? gibi  çok demeç olmasına rağmen benim gördüğüm,bu kızın sosyal medyayı, instagramı inanılmaz başarılı bir şekilde kullanarak, çok iyi PR yaparak 100 yıllık markaları domine edip bu hale gelmesidir.

2 comments

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s