Vizesiz Sınır Komşumuz Gürcistan’da 2 Gün | Tiflis Gezi Rehberi

Genelde seyahatlerimi çok acil bir durum olmadığı sürece yaklaşık 3-4 hafta öncesinden planlıyorum. Tel Aviv seyahatimi de bu şekilde planlamıştım fakat işler istediğim gibi gitmedi. İsrail vizesi almak için gittiğimde, İsrail içişlerinden öğrencilere davet mektubu gerektiğini öğrendim ve doğal olarak orada bir tanıdığım olmadığı için bileti değiştirmek zorunda kaldım. Nereye gitsem diye düşünürken uzun zamandır aklımda olan ve gayet hesaplı olacağını düşündüğüm Tiflis’te karar kıldım. İyi ki de buraya gelme kararı almışım diyorum. 

Yazıya geçmeden önce yaklaşık 17 dakika süren Tiflis videomu izlemek isterseniz aşağıya bırakıyorum. İzledikten sonra kanala abone olmayı unutmazsanız sevinirim 🙂

Tiflis’e Ulaşım

Tiflis’e İstanbul’dan 1 saat 50 dakika süren yolculuk sonrası ulaşıyorsunuz. Vize yok, yeni kimlik kartınız varsa( 15 TL harç pulu da ödemiyorsunuz) pasaporta da gerek yok. Benim yeni kimliğim olmadığı için pasaportla girdim.

Tiflis’e İstanbul’dan THY ve Pegasus direkt uçuyor. Bilet fiyatları genellikle 350-500 TL arasında değişiyor. 

1 TL=1.5 Gürcistan Leri’si yapıyor. 

Havaalanından inince şehir merkezine;

  • Taksi ile gelmek isterseniz fiyat yaklaşık 20-30 GEL (Pazarlığa bağlı.) Havalanından çıkar çıkmaz etrafınızı sarıp rahatsız etmeye başlıyorlar.
  • Otobüş ile gelmek isterseniz yaklaşık 0.50 GEL
  • Gelmeden önce oteli arayıp transfer ayarlamanızı öneririm. Transferde taksiyle aynı fiyatlarda tutuyor.

Şehir genel olarak ucuz. Taksilerde taksimetre yok, anlaşıp biniyorsunuz. Şehir içinde yaklaşık 6-7 kere taksiye bindim ve en fazla 5 GEL ücret ödedim.

Fabrika Tbilisi

Fabrika Tiflis, son zamanlarda kaldığım en güzel komplekslerden biriydi. Eskiden fabrika olan bu mekanı alıp bambaşka bir yer haline çevirmişler. İçerisinde hotel, barlar, restoranlar olan Tiflis’in en popüler haline getirilen bu mekanda kalmakta son derece hesaplı. Booking’den bakarsanız ister hostel odası tarzında ister normal otel odası tarzında bütçenize göre odalarınızı seçebilirsiniz. Yukarıdaki fotoğrafta görmüş olduğunuz mekan, otelin ana restoranı. Dışarıdan da giriş yapılıyor ve ben haftasonu gittiğim için tıklım tıklımdı. Tiflis’in ünlü simaları akşamları buraya takılıyor anlayacağınız 🙂

IMG_4657

Bahçe bölümünde pek çok restoran ve kafe bulunuyor. Bana kalırsa Tiflis’in en güzel noktalarından biri! 

Freedom Square ( Özgürlük Meydanı)

Otele yerleştikten sonra ilk olarak rotam Freedom Square yani Özgürlük Meydanı oldu. Eskiden, Sovyet zamanında buranın ismi Lenin Meydanı’ymış. Tiflis Belediye Binası, Marriot Otel ve Gürcistan Bankası meydanı çevreliyor. Ayrıca hemen yakınında bir MADO’da bulunuyor. Türk restoranlarını, türk markalarını fazlasıyla görebileceğiniz bir şehir:) Şehrin en büyük caddelerinden Rustaveli Bulvarı’nın bitiminde yer alıyor burası. Etrafta ufak ufak kafeler, alışveriş yapılabilecek( Burberry’den tutun antik pazarcılara kadar) pek çok dükkan bulunuyor.

Gabriadze Theatre

Özgürlük Meydanı’ndan yürüyerek 5 dakikada varılan, Old Town bölgesinin kalbinde yer alan Gabriadze Tiyatrosu ve hemen yanındaki saat kulesi, şehrin en çok ziyaret edilen bölgelerinden biriymiş. Bu bölge adeta eski yıllara dair film çekilen bir plato gibi. Gittiğiniz gün oyun varsa bilet alıp izleyebilirsiniz 🙂

Winelab

Old Tbilisi denen bu bölgede birkaç tane şarap dükkanı ve kafesi bulunuyor. Şarabıyla ünlü bir ülke olan Gürcistan’da ülkenin dört bir yanında üzüm bağları var ve şarap gerçekten bu ülke için çok şey ifade ediyor.

Old Town bölgesinde, tiyatronun biraz uzağında kalan bu şarapçıda her bütçeye uygun pek çok çeşit şarap var,Gürcü şarabı almadan buradan dönmenizi önermiyorum.

Barış Köprüsü

Köprüden şehir manzarası

İtalyan mimar De Lucchi tarafından yapılan bu köprü son zamanlarda gördüğüm en ilginç yapı oldu.Demir üstüne cam şeklinde son derece modern bir şekilde inşa edilen köprüyü akşam da ayrı görmek lazım. Edindiğim bir bilgiye göre, köprünün üzerine döşenen 30.000 adet led akşamları Mors alfabesine göre yanıp sönüp insan vücudunu oluşturan elementlerin periyodik tablosunu gösteriyomuş.

Teleferik’le Yukarı Çıkmak

XBEU7863.jpg

Barış Köprüsünün hemen yanıbaşında bulunan teleferikten yukarıya çıkış yapılıyor. Ücret , çıkış ve iniş için 5 GEL. Teleferiği ve metroyu kullanabilmek için ‘Metromoney’ adlı kartı almak gerekiyor. Teleferikle çıkarken tüm şehri izleyebiliyorsunuz. Tepeye çıkınca arka tarafta Botanik Park kalıyor.

Biraz yukarıya doğru yürüyünce de aşağıdaki resimdeki bu heybetli yapıyı görüyorsunuz. 

Gürcü elbiseleri giyen bir kadın heykeli olan bu heykel, bir elinde kılıç, diğer elinde ise kase taşıyor. Bir elinde dost olarak gelenlere şarap sunmak için büyük bir kâse, diğer elinde, düşman olarak gelenlere karşı kullanmak üzere bir kılıç bulunuyor.

Bu muhteşem yapıyı gördükten sonra otelime doğru yürüyerek yol alırken Rustaveli Bulvarı’nda bulunan Galleria AVM’ye uğradım. Alışveriş yapmak istiyorsanız burası şehirde pek çok yerli-yabancı (lüks markaları da) markaları bulabileceğiniz bir avm. Mavi Jeans’ten Armani’ye pek çok marka var. Ayrıca AVM’nin içinde yer alan Apple Store’dan yeni bir Iphone almayı düşünüyorsanız Gürcistan’da telefon fiyatları yazımı ziyaret ederek fikir sahibi olabilirsiniz.

IMG_4901.jpg

Bulvardan otele yürümek yaklaşık 10 dakika civarı sürdüğü için taksi çok ucuz olmasına rağmen yürüdüm çünkü yeni gittiğim şehirleri yürüyerek keşfetmeyi daha çok seviyorum. Bazen hiç aklınıza gelmeyecek sokaklarda , caddelerde ilginizi çekebilecek pek çok şey bulunabiliyor. 

IMG_4924.jpg

Şehirde akşam.

Otelde biraz dinlendikten sonra kumarhaneleriyle ünlü Tiflis’in en ünlü kumarhanelerinden biri olan Radisson Otel’in altındaki Casino Iveria’ya gittim.

IMG_4940.jpg

Dresscode yok ve giriş ücretli değil. En doğal kıyafetlerinizle gidebilirsiniz. (Ben kapşonlu ile gittim) Girişte kayıt yaptırıyorsunuz ve size kart veriyorlar.( kart sadece makinalarda geçerli). İçeride filmleri aratmayan bir ortam var. Ülkede kumarhane yasal olduğu için benim gibi ülkesinde kumarhane yasal olmayan, farklı ülkelerden gelen pek çok turist görebiliyorsunuz. Kumarla arası çok iyi olmayan biri olarak size tavsiyem kendinizi çok kaptırmamanız olur. Ben sadece online makineden rulet oynadım ve 1 saat sonra mekandan zarar etmeden, hatta ufak miktar kar ederek ayrıldım.

IMG_4931.jpg

İçeride fotoğraf ve video çekimi yasak olduğu için fotoğraf biraz bulanık fakat Tiflis videomda çaktırmadan içeriyi gizli çekim yaptım, kanalımda izleyebilirsiniz.

Sameba Katedrali

IMG_5037.jpg

Tiflis’te ikinci günde ilk iş, şehrin en ünlü katedrallerinden ve simgelerinden biri olan Sameba’ya gelmek oldu. Buraya gelirken taksici ile anlaşıp, taksiyi bekletmenizi öneririm çünkü ben otelden taksiyle geldim fakat dönüşte taksi bulmakta çok zorlandım. Tabi fırsatçı tipler gelip 2-3 katı fiyat söyleyerek götürürüm sizi diyorlar fakat onlara binmenizi çok önermiyorum.EDED8736.jpg

Sameba Katedrali, son birkaç ayda gördüğüm pek çok kilisenin , katedralin içinde en ihtişamlisi diyebilirim, Duomo’yu saymazsak tabi 🙂 Söylenene göre aynı anda 10.000 kişiye yakın insan ibadet edebiliyormuş ve yapımı tamamlananı daha 14 sene olmuş. 

Katedralin içi de dışı kadar büyüleyici ve muazzam. Ben ordayken dini bir tören yapılıyordu o yüzden içeride çok fazla çekim yapamadım. Katedralden ayrıldıktan sonra yine şehrin en güzel yapılarından biri olan ve Rustaveli Caddesi’nde bulunan Opera Binasi’nı görmeye gittim.

Opera Binası

Processed with VSCO with m5 preset

Tiyatro, 1896 yılında Alman kökenli bir mimar olan Victor Johann Gottlieb Schröter inşaa edilmiş. Tarzını tipik bir Avrupa opera binası ile aynı şekilde dizayn ederek inşaa etmiş.Kuruluşundan bu yana birkaç yangınla hasar görmüş fakat yapılan restorasyonlarla son halini almış. Bir vakfın sponsorluğuyla 40 Milyon Dolar harcanarak 2016’da komple yenilenmiş.

David Aghmashenebeli Caddesi 

Sağlı sollu kafelerin ve ufak butiklerin olduğu bu caddeye girdiğinizde kendinizi bir İtalyan kasabasında sanabilirsiniz. Mimarisi, çalan müzikler, renkler buraya çok ayrı bir hava katmış. Tiflis’in en turistik noktalarından biri, hatta ben gittiğimde bir dizi çekimi vardı.

Processed with VSCO with m5 presetProcessed with VSCO with m5 presetProcessed with VSCO with c1 preset

ilginizi çekebilir ; Barselona Gezi Rehberi

Processed with VSCO with m5 presetProcessed with VSCO with m5 presetProcessed with VSCO with m5 presetProcessed with VSCO with m5 preset

Processed with VSCO with c1 preset

Tiflis’ten aktaracaklarım bu kadar, umarım kısa kısa bilgiler ve özenerek çektiğim fotoğraflar hoşunuza gitmiştir 🙂 Seyahatlerimden ve yazılardan, videolardan haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımı takip edip, youtube kanalıma abone olabilirsiniz.

Instagram @egetutuncu

Twitter @egetutunj

youtube.com/egetutuncu1

 

One comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s