Kars Gezi Rehberi | Kars & Ani Harabeleri

Son zamanların en gözde iç turizm şehirlerinden biri olan Kars’tayım! Zor da olsa bir bilet bulunca bir anda Kars’ta buluverdim kendimi. Bana hala soranlar olduğu için şunu baştan belirtiyim; Doğu Ekspresi bileti nasıl bulunur? hiçbir fikrim yok, zaten Doğu Ekspresi yazımda bildiğim her şeyi aktarmıştım. O yüzden üzülerek belirtiyorum ki biletlerin tükenmesi ve bilet bulunamaması sorunsalına dair hiçbir bilgim yok bunu baştan belirtiyim. Ankara’dan kalkan trenimiz akşam 21.00 sularında Kars’a vardı. Trenden indiğim gibi direk yemeğe koştum tabi ki 🙂

Yazıya geçmeden önce aşağıdaki videoyu izleyip, bir sonraki seyahatleri kaçırmamak için kanalıma abone olursanız çok sevinirim.

IMG_3258

Can Baba Döner Salonu, Kars’ın en meşhur lezzet duraklarından biri. Dönerden ev yemeklerine, Kars’ın özel yemeği piti’ye kadar pek çok lezzetli yemeği bünyesinde barındırıyor. Fiyatları gayet uygun olan bu mekanda kurufasulye pilav, döner ve piti yemeden geçmeyin. Mekan çalışanları sağolsun evimizde gibi hissetmemiz için ellerinden ne gerekiyorsa yaptılar. Anadolu insanının saflığı ve mütevaziliği büyükşehirde göremeyeceğimiz bir saflık içeriyor.

IMG_3249

IMG_3262

*Bu arada tişört markam www.tutunj.com‘un yeni sezonuna da göz atmayı unutmayın:) instagram @tutunjcom hesabımızı takip edip yeniliklerden haberdar olabilirsiniz.

Ekran Resmi 2018-05-17 20.06.38

Kars’a gelenler mutlaka bu güzel insanın güzel restoranına uğramadan geçmesin. Yemeklerimizi yedikten sonra Kars sokaklarında gezmeye çıktık. Şehirde 40 yıl yaşayan Rus’lar, büyüleyici bir mimari bırakmışlar arkalarında. Kars Belediyesi de bu özel evleri turuncu ve sarı ışıklarla süslemiş. 

IMG_3350IMG_3280

Belediye binasından aşağıya doğru yürürken bir anda Craft Coffee Kars çıktı karşımıza. İçeriye girdiğinizde kısa süreli bir şaşkınlık yaşayabilirsiniz çünkü mimarisiyle size kendinizi Berlin’de veya Paris’te hissettirebilir. Evyapımı cheesecakeleri, çeşit çeşit kahveleriyle bu mekan tüm gün Kars’ı gezdikten sonra çok huzurlu geldi. Tasarımına da ayrı bayildım. Kars denilince insanda bir önyargı olabiliyor fakat bu şehir gerçekten çok modern!

IMG_3354IMG_3362IMG_3361IMG_3360IMG_3357

Kahvemizi içtikten sonra ünlü 12 Havariler Kilisesi’ne geldik. ( Şimdiki adıyla Kümbet Cami). Kars Kalesinin güney eteğinde bulunan bu kisilenin özelliği merkezi planlı olup dört yonca yaprağını andıran, dört nişle genişleyen dik açılı bir mekana sahip olmasıymış. Daha sonra 1064 yılında Müslüman egemenliğine geçen yöredeki bu kilise camiye dönüştürülerek Kümbet Cami adını almış, bölge Rus hakimiyetine girince de camii’yi Rus Ortodoks Kilisesine çevirmişler. 1918 yılında Türk hakimiyetine girince yeniden camiye çevrilmiş. (Başım döndü )

Kubbe kasnağındaki dış cephe duvarlarında, adını aldığı 12 Havari’nin kabartma şeklinde figürleri yer almakta. Bu kabartmalar, İsa Peygamber’in 12 havarisini temsil ediyormuş.

IMG_3323IMG_3317IMG_3313

2.Gün

Erkenden kalkıp Ani Harabeler’ine doğru yola çıktık. Kars merkez’den 40 km süren Ani Harabeleri’ne belediye sanırım servis sağlıyormuş. Biz araba ile yaklaşık 25 dakikada örenyerine vardık. Yol boyunca size aşağıdaki gibi müthiş bir manzara eşlik ediyor. Nem çok yoksa 5137 M yüksekliğindeki Ağrı Dağı’nı bile görebiliyorsunuz.

Arabam yok nasıl gidebilirim diyorsanız; Her gün Kars kent merkezinde yer alan Gazi Ahmet Muhtar Paşa Konağı önünden sabah saat 09:00’da ve öğleden sonra 13:00’ta Belediye aracı kalkıyormuş.(bazen kalkmayadabiliyormuş). Aracın fiyatı öğrenci 10 lira, tam 14 lira. Yolculuk 45 dakika sürmekte olup, yolculuk sonunda aracın şoförü size 1.5 saat süre veriyomuş. ( Taksi 150-200 TL tutuyor. )

IMG_3413.jpg

Ani Harabeleri Girişi

IMG_3442

Doğu Ekspresi Hakkında Merak Edilen Bilgiler

IMG_3445IMG_3449

Bu yoldan yürüyerek şehire giriş yapıyoruz. Zamanında 150 bin kişiye ev sahipliği yapıyormuş burası!

IMG_3456.jpg

Tigran Honents Kilisesi

Tigran Honents adlı zengin bir tüccar tarafından yaptırılmış ve 1215 yılında bitirilmiş olan bu kilise, Ermeni geleneğini gösteren zengin fresklerle bezenmiş. Uçurumun tam dibinde bulunan bu kilise diğer yapılar gibi Ermenistan sınırına bakıyor. Kilisenin içerisinde sağında ve solunda 2 katlı günah çıkarma odaları bulunuyormuş.

Ek Not: Ben buraları çok iyi bilen biriyle gezdiğim için internetten veya başka kaynaklardan öğrenilemeyen pek çok bilgi öğrendim. İmkanınız varsa burayı bir rehber ile gezmek çok daha farklı olabilir.

IMG_3510IMG_3515IMG_3539IMG_3538

Birbirine tünellerle bağlı çarşılar 🙂

IMG_3494IMG_3493IMG_3491

Ebu’l Menuçehr Camii

Camii Anadoluda yapılan ilk Türk Camii olma özelliğini taşımakla birlikte, bugüne kadar gördüğüm en modern, en güzel camii olabilir. Ipek Yolu ve Ermenistan’a bakan manzarası, tavan motifleri… Gerçekten o dönemde sanatın dinle bu kadar iç içe olması (Tac Mahal vb pek çok örnek var) ve günümüzde bu modernlikten iz kalmaması beni son derece şaşırtıyor.Sekizgen köşeli minareye 99 basamaklı merdivenle çıkılmaktadır.

IMG_3597

Ipek Yolu köprüsünün bu tarafı Türkiye, diğer tarafı Ermenistan 🙂 Zamanında kim bilir nasıl büyük bir ticarete ev sahipliği yapıyordu bir tahmin edin!

IMG_3612

Gerçekten büyüleyici bir yapı, manzara, renkler , motifler

IMG_3614

Dikdörtgen planlı  iki katlı olarak yapılan caminin tavanında Selçuklu dönemi yıldız motifleri izleri var. 

IMG_3641 (1)

Azize Meryem Katedrali

Kubbesiz bir katedral nasıl olur derseniz; işte böyle!

 Tarihi Bilgi; 989 yılında İstanbul’daki Ayasofya’nın kubbesini onaran mimar Trdat tarafından inşa edilmiş,1319 yılında meydana gelen depremde kubbesi yıkılan ve kullanılmamaya başlanan yapı, 1832 depreminde de hasara uğramış. 1988’deki depremden sonra yapı komple harabeye dönmüştür. IMG_3573

Çifti tanıyan olursa fotoğrafı kendilerine iletebiliriz: 200 like garantisi veriyorum 🙂

IMG_3576

30 metrelik katedral’inin içinde büyük bir apsis bulunuyor. Yunan haçı planı üstünde yapılmış ve üç girişi var: Biri prens için, biri Patrik için ve biri cemaat için.

IMG_3568IMG_3566IMG_3562

Abughamrents Aziz Gregory Kilisesi

Son olarak gezdiğim bu kilisenin içerisine yapılanları görünce diyecek bir şey bulamadım. Gelen yanında bir kalemle veya tebeşirle mi geliyo bilmiyorum ama böyle bir yapıya isim kazımak bir insana nasıl bir heyecan verebilir anlam vermek mümkün değil.

IMG_3691IMG_3693IMG_3696

Ani Harabeleri girişinden panoramik manzara

IMG_3718

Ani Harabeleri’nde yaklaşık 1.5 saatlik turdan sonra Kars’a geri döndük. Döndüğümüz gibi arabayla çıkması 6-7 dakika süren Kars Kalesi’nden Kars şehrini günbatımı eşliğinde izledik. IMG_3760Hemen aşağıda 12 Havariler Kilisesi ve yanında Ebul Hasan Harakani Türbesi bulunuyor. IMG_3837

Kars Kalesi sonrası şehirde yeni açılan Milkbar Brothers’da bulduk kendimizi. Konsept olarak çok ilginç bir mekan olan Milkbar’da sütle yapılan çeşit çeşit kokteyller, milkshakeler, smoothie’ler bulunuyor.

IMG_3863

IMG_3865IMG_3872

Kars Sokakları’nın akşam görünümü

IMG_3884

Kars Gravyeri almadan dönmeyecektik tabi ki! Emojilerde kullanılan peynir işte bu peynir. Kars gravyeri, aşağıdaki gibi tek dilim almak isterseniz 24 TL’den başlıyor.

IMG_3889

Kars’ın en meşhur süt ürünleri mağazası olan Özkar’dan hem özel petek balınızı, kars kaşarınızı, gravyerinizi almadan dönmeyin 🙂

IMG_3899IMG_3901

IMG_E3906

Kars gezimiz burda sona eriyor 🙂 Peynirimizi de aldıktan sonra sabah Doğu Ekspresi ile tekrar yola koyulduk. Tabi bu sefer yolculuğum 25 saat sürmedi. 4 saatlik bir yolculuk sonrası Erzurum’a gidip çağ kebabı yiyip Erzurum’dan uçakla döndüm. Genellikle gidiş veya geliş yolculuğunun 1 tanesini uçakla yapmak daha mantıklı. 

IMG_3959

Erzurum durağında inince hemen karşıda Çınar Çağ Kebap bulunuyor. Şiddetle tavsiye ediyorum.IMG_4013.jpg

 

3 comments

 1. Memleket isterim
  Gök mavi, dal yeşil, tarla sarı olsun;
  Kuşların çiçeklerin diyarı olsun.

  Memleket isterim
  Ne başta dert, ne gönülde hasret olsun;
  Kardeş kavgasına bir nihayet olsun.

  Memleket isterim
  Ne zengin fakir, ne sen ben farkı olsun;
  Kış günü herkesin evi barkı olsun.

  Memleket isterim
  Yaşamak, sevmek gibi gönülden olsun;
  Olursa bir şikâyet ölümden olsun.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s