Tarih Kokan Semt; “Balat” | Balat Gezi- Yeme İçme

Son zamanların yeni trendi, eski yıkık dökük halinden eser kalmayan, kiraların son 3 senede “bitcoin” hızında katlandığı Balat’ta tarihi ve lezzetli bir geziye çıkmaya hazır mısınız?

IMG_0879

Biraz tarihini araştırdığımda gördüm ki Balat’a, zamanında İspanya’dan gelen yahudiler yerleştirilmiş ve yakın zamanlara kadar Yahudi Mahallesi olarak biliniyormuş. Yahudi evlerinden günümüze kalan örnekleri mahallelerin içlerine doğru sıkça görüyoruz. Bunlar genellikle üç katlı, dar ön yüzlü, ikinci ve üçüncü katlarında cumba gibi çıkmaları olan binalar.

Fener Rum Lisesi

IMG_0661IMG_0659

İstanbul’da faaliyet gösteren çok az sayıda kalmış Rum eğitim kurumlarından biri Fener Rum Lisesi. Denizden bakıldığında ihtişamıyla göze çarpan bu okulun mimarı Kostantin Dimadis’miş. Okulun en göze çarpan noktalarından biri olan kırmızı tuğlalar Marsilyadan getirilmiş.Bana göre İstanbul’un en güzel yapılarından biri. 

Ek Bilgi : Bugünlerde okulda çok az sayıda (50-60 öğrenci) ile karma eğitime devam edilmekteymiş. Öğrenim dili Türkçe ve Yunanca.

Ahrida Sinagogu

Ekran Resmi 2017-12-02 17.13.57

Kürkçü Çeşme Sokağı’nda yer alan bu sinagog, Makedonya’dan İstanbul’a göç eden yahudiler tarafından kurulmuş. Günümüzde İstanbul’un en büyük sinagogu, yukarıda gördüğünüz gibi teva denilen ve tekne pruvasını andırdığı için ilgi çeken dua kürsüsü, bir rivayete göre Nuh’un gemisini simgelemekteymiş, diğer rivayete göre ise sefaradları İspanya’dan Osmanlı İmparatorluğu’na getiren kadırgaları simgelemektedir deniliyor. Gerçekten 550 yıl önce yapılan inanılmaz etkileyici bir tarihi eser. 

Surp Hıreşdagabed Kilisesi

Ekran Resmi 2017-12-02 17.29.37

Kilisenin tarihi 16.yy’a dayanıyor. Kilisenin demir kapısı, Topkapı çevresindeki kazıda bulunuyor ve tekrar kiliseye taktırılıyor. Kapının üzerinde Aya Yorgi’nin bir ejderhayı öldürüşü ve İsa’nın Göğe Yükselişi’nin anlatıldığı kabartmalar bulunuyor. Kilisede en önemli ayin 12 Eylül’de yapılıyor ve mucizeler gerçekleştiğine inanılan bu mekâna o gün Müslümanlar da geliyor. İstanbul’un ünlü seyahat yazarı Saffet Emre Tonguç’a bu bilgiler için teşekkürler 🙂

Ekran Resmi 2017-12-02 17.30.25

Balat – Fener bu kadarla sınırlı mı ? Tabi ki değil 🙂 fakat biz tarihi turu burada bırakıp Balat’ın ünlü caddelerinden Vodina Caddesi’ne doğru ilerledik. Buranın en güzel yanı , restore edilmiş renkli evlerin yapısı bozulmadan restorasyona uğraması. UNESCO’nun Balat’ı koruma altına olmuş olması ve  Dünya Kültür Mirasları Listesine eklemiş olması , rant peşinde koşan İstanbul inşaat şirketlerinin burayı mahvetmesine engel olmuş.

Vodina Caddesi’ne doğru inerken, sizi cafeler karşılamaya başlıyor.

IMG_0879IMG_0878

Balat , şimdiye kadar pek çok diziye de ev sahipliği yapmış. Cennet Mahallesi, Aşkı Roman, Şeref Meselesi gibi diziler burada çekilmiş.

IMG_0882IMG_0849

Vodina Caddesi’nde böyle keyifli kafeler karşılıyor sizi 🙂 Tasarımı gayet , sade ve şık.

IMG_0854

Vodina Caddesi’nde yürürken tasarımı dikkatimizi çeken BY Harve’ye oturduk. Sahibi aslen mimar olan bu kafenin her detayı özenle düşünerek tasarlanmış. Menüsünde lezzetli zeytinyağlılar, makarnalar ve ev yapımı tatlıları var 🙂 Fiyatları ise ortalamanın biraz üstünde.

IMG_0736

IMG_0740IMG_0739IMG_0748

By Harve’den çıkınca yürürken İcraat Ofisi‘nin hem ofisi hem kafesi olan bu tatlı mekana rastladık. Kapıdaki “Az laf, çok icraat” sözü çok hoşuma gitti. Aslında grafik tasarım ajansı olan bu mekan, girişini kafe haline çevirmiş 🙂 

IMG_0728

Balat’ta kiralar 3-4 sene öncesine kadar 150-200 TL iken şimdi 1500 TL’den başlıyor. Umarım burası doğallığını korur 🙂

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s