Cem Yılmaz’dan,Ali Sabancı’ya Başarısızlık Hikayeleri; Bazen Olmaz

Genelde etkinliklerde, kitaplarda, insanlardan başarı hikayelerini dinlemeye ve okumaya alışkınızdır. Peki ya başarısızlık hikayeleri?

Geçtiğimiz aylarda Özlem Gürses’e bir anda gelen ilham sonucu çıkarttığı bu kitap “Bazen Olmaz”da her biri alanında başarılı, kendini kanıtlamış ünlü isimlerin başarısızlık hikayeleri bulunuyor. Ayrıca youtube’da Bazen olmaz adı ile başarısızlık hikayelerini anlatan her ismin kısa kısa videoları da mevcut.

Kitabı okurken, bu isimlerin aslında bugünkü başarılarının arkasında pek çok başarısızlık hikayesi olduğuna tanık oluyoruz, bir yandan da daha önce hiçbir yerde anlatmadıkları anıları bize eşlik ediyor.

Her ismin hikayesi beni fazlaca derinden etkiledi fakat aralarında en çok dikkatimi çeken 5 ünlü ismin hikayelerinden; daha önce duymadığım, yeni öğrendiğim, herkese de ilham olacağını düşündüğüm bilgileri aldım ve kendimce dersler çıkarttım.

Cem Yılmaz’dan;

cmylmz

Başarı konumlanmasının onun açısından aslında pek çok şey ifade etmediğini, bunun sadece insanların size biçtiği bir sıfat olduğunu, asıl olayın ise hayat yolculuğunda işini en iyi şekilde yapmanın önemi olduğunu öğrendim. En iyi yeteneğe sahip arkadaşlarıyla bir film çekmenin aslında onun en büyük mutluluğu olduğunu da anladım.

Muhtar Kent’ten;

muhtar-kent

Coca Cola şirketine başlangıcının kamyonlara Coca-Cola yükleyip mal dağıtmak olduğunu, şuanki asıl amacının insanlara psikolojik gelir kazandırmak olduğunu (her gün yeni bir şey öğrenmek, ülkelerin toplumlara sürekli kendilerini yenileyecek ve geliştiricek ortam hazırlaması, insan kazanmak) , Uber’ın sahibi Travis’in yıllar önce Silikon Vadisi’nde sunumunu dinlerken projesine inanmayıp yatırım yapmadığını  – eğer 10.000 $ yatırım yapsaydı şu anki değeri 6.7 Milyon $’dı-  öğrendim.

Ali Sabancı’dan;

ali-sabanci-dan-cemaat-iddiasina-aciklama-8675118_o

Öncelikle bu bölümü okurken Ali Sabancı’nın sürekli kitabın yazarına “Abla” demesi ilgimi çekti. Bu hitap şeklinin karşı tarafa geçirdiği samimiyet ve sıcakkanlılık çok hoşuma gitti. Zamanında milyon dolarlar batırmış, kendilerine bağlı şirketlerde, en iyi üniversiteden mezun olduktan sonra bile iş hayatına piramitin en altından başlayan bir girişimci olan Ali Bey’in,”Hayatta kartlar eşit dağıtılmıyor insanlara evet, fakat bilin ki siz bu kartları kendi azminizle iyi yönde geliştirip kendinize eşit şartlar sağlayabilirsiniz” sözü en çok dikkatimi çeken cümlelerinden biriydi.

Arda Turan’dan;

kralspor3450

Bu bölümü okurken kendisinden; sözünün eri olmak gerektiğini, önünde daha iyi fırsatlar bile olsa her zaman doğru bildiğini yapmanın önemini, hep iyi düşüncelerle dolu bir insan olmak gerektiğini , insanların yaptığınız işlerle – daha iyi bir takıma gitseniz , daha iyi bir konumda olsanız bile – her zaman laf edecek bir şey bulacağını, dalga geçeceğini, fakat bunlara kulak asmayıp kimsenin hayallerini yıkmaması gerektiğini ve herkesin başarılı olduğuna inandığı işi inanarak sürdürmesi gerektiğine olan inancını öğrendim.

Hanzade Doğan Boyner’den;

fft107_mf6034236

Yurtdışında kaliteli bir eğitim almanın, özellikle New York’ta yaşamanın kendisine kattığı vizyonlu bakış açısı, girişimcilik ve internet kelimeleri Türkiye’de yeni yeni konumlanıyorken, hali hazırda Amerika’da bu işin dinamiklerini öğrenip Türkiye’de uygulamaya çalışması, bir işi iyi yapmanın öneminin o işin gerçekten iyi bir ekiple yapılması gerektiğine dair inancını, ve Türkiye’de Hepsiburada ile edindiği başarıyı, globale taşıyacak yeni işler hayaliyle yeni çalışmalar yaptığını öğrendim.

Bu isimler dışında Sayın Hüsnü Özyeğin, Cem Boyner, Abdülkadir Konukoğlu, Zeynep Bodur Okyay ve Mustafa Denizli’nin de ilgi çekici başarısızlık hikayelerini gözümü kırpmadan okudum.Siz de ülkeye önemli değerler katan bu isimlerin hikayelerini merak ediyorsanız, bu kitabı hemen almalısınız, her sayfayı tek çırpıda okuyacağınıza ve size ilham kaynağı yaratacağına eminim! Bu kitabın yeni isimlerle mutlaka devamının gelmesi gerektiğini düşünüyorum.

Bazen Olmaz- Özlem Gürses

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s