Pablo Escobar’ın Kendi Zevkine Göre Tasarladığı Hapishanesi;La Catedral

Yazıya başlamadan önce… Birkaç aydır Los Angeles’ta bulunuyorum ve burada Amerika’da yaşam hakkında çeşitli videolar çekiyorum:)

Amerika maceralarımdan haberdar olmak isterseniz kanalıma abone olmayı unutmayın:)

 youtube.com/egetutuncu1

instagram.com/egetutuncu

Ekran Resmi 2019-02-02 11.08.32Ekran Resmi 2019-02-02 11.08.43

 

La Catedral, komşu kasaba Envigado’nun dağlık eteklerinde;Medellin’in güneydoğusunda yer alıyor.Ormanda armadillolar, danteller ve iri yanardağlı kelebekler var.

Medellin Carteli patronu Pablo Escobar, Kolombiya yetkilileri ile yaptığı bir anlaşmanın bir parçası olarak, 1991 yılında kendi dizayn ettiği cezaevinde,bu vadi üzerinde yüksek bir alan seçti. Narcos meraklıları konuya zaten yeterince hakimdir diye düşünüyorum 🙂  91 yılına gelindiğinde, bir düşman imparatorluğu kurmak,Escobar’ın etrafındaki sosyal hayatın çökmesine neden oldu. Los Pepes adındaki bir gözlemci grubu (“Pablo Escobar tarafından Zulüm Görenler” in kısaltılmış hali) onu takip ediyordu ve 300’den fazla arkadaşını ve ailesini öldürmek istiyordu. Cali Carteliyle savaş halindeydi.

Hapishaneye girmek,Escobar’ı muhtemel katillerden saklamakla kalmadı, aynı zamanda en çok korktuğu şeylerden biri olan Amerika Birleşik Devletleri’nden de korudu.

İlginizi çekebilir;Tacos and Narcos Tişört

Hapishane görevlilerine ve hakimlere kolayca rüşvet veremeyeceği bir sistemden korkuyordu. Sloganlarından biri “Kolombiya’da bir mezar ABD’de bir hücreden daha daha iyidir ” idi. Buna karşılık, Kolombiya, Escobar’ı beş yıl cezaevinde tutacak ve geçici bir süre için bile olsa kendilerini ulusal bir baş ağrısı ve utançtan kurtaracaktı. Escobar’ın bombalamaları ve rüşvetleri devleti 1980’lerde çöküş noktasına itti;hapse atılması bir dönüm noktası oldu.Anlaşma,devlete maliyetini de azalttı.

19 Haziran 1991’de Escobar hapishaneye bir helikopterle geldi. Hapishaneye “La Catedral” veya Katedral deniyordu fakat gayri resmi olarak buna “Club Medellin” ya da “Hotel Escobar” da deniliyordu.Escobar’ın tasarımlarında jakuzili bir banyo ve dairesel, döner yatağı olan bir yatak odası vardı. Birleşik futbol sahası, diskotek, kızı için bir bebek evi ve kendi barını içeriyordu. Bir şelale vardı. Cep telefonlarını, radyo vericilerini ve bir faks makinesi ile işine devam etmesini sağlamak için bir faks makinesi vardı; bu da karteline günde 60 milyon doları getiren ve ABD’ye gönderilen kokainin yüzde 80’inin kontrolünü devam ettirmesini sağlıyordu.

catedral02

Altı ay süren gizli görüşmeler sonucunda Kolombiya hükümeti ile anlaşma sağladı. Escobar hapishaneye gidecek,ancak satın aldığı 3 hektarlık araziye kendi hapishanesini inşa edilecek. Anlaşmanın bir parçası olarak, aynı zamanda kendi muhafızlarını seçme hakkı da olacak.Ailesine her zaman çok yakın olan hapishane,onların evini doğrudan da görecekti.(kızıyla telefonda konuşurken kızını görebilmek için bir teleskop kullanıyordu)

19 Haziran 1991’de Escobar zamanına hizmet etmek için hapishaneye bir helikopterle geldi. Bileşiğe “La Catedral” veya Katedral denirdi.Referans dini değil, ihtişamına karşı başını döndürdü. Gayri resmi olarak buna “Club Medellin” ya da “Hotel Escobar” denildi ve “tatil” bunun “hapishane” den daha uygun bir açıklaması olacaktı. Escobar’ın tasarımlarında jakuzili bir banyo ve dairesel, döner yatağı olan bir yatak odası vardı. Bileşik futbol sahası, diskotek, kızı için bir bebek evi ve kendi barını içeriyordu. Bir şelale vardı. Cep telefonlarını, radyo vericilerini ve bir faks makinesi ile işine devam etmesini sağlamak için bir faks makinesi vardı; bu da kartelini günde 60 milyon dolara getiren ve ABD’ye gönderilen kokainin yüzde 80’ine kadar olan kontrolü denetleyen zirve noktasında.

Escobar La Catedral’da yaşarken,ziyaretçi zamanlaması;ailesine,Envigado’dan arkadaşlarına, profesyonel futbolculara ve fahişelere kendi istediği gibi haftada üç ya da dört kez ziyaret etmesi şeklinde düzenlendi. Düzenli olarak uyuşturucu ve içki ile düzenlenen partilere ev sahipliği yaptı. Yetkili makamlar, görev yerini kullanmasına izin verdiler fakat teğmenlerinden dört tanesi, katedralde anlaşmazlık yüzünden işkence gördü ve öldürüldü. O zaman hükümet, işlerin çok ileri gittiğine karar verdi ve Escobar’ı askeri bir cezaevine taşımaya karar verdi. İki silahsız yetkili,bir bakan yardımcısı,Adalet bakanı ve Ulusal ceza infaz kurumu başkanı,kartel patronuna değişiklikleri bildirmeye geldi. Ona bunun La Catedral’ın daha güvenli hale gelmesine kadar geçici bir hareket olduğunu söylediler.

catedral03

22 Temmuz 1992’de Escobar adamlarının çoğuyla kaçtı ve katedralinin arkasındaki dağa doğru ilerliyordu.Tam olarak bunu nasıl başarabildiğini kimse bilmiyor.Kolombiya’nın askeri, siyasi ve adli yapılarının en üst düzeyine rüşvet verdiği bilinmekteydi;kolaylıkla kaçışının buna bağlandığı söyleniyor.Escobar,La Catedral’da sadece 13 ay kaldı.

 

Escobar’ın kaçışı, Kolombiya için ulusal bir utanç kaynağıydı. Kolombiya, kendisine yardım etmesi için Amerika Birleşik Devletleri’ne döndü.ABD Delta Gücü ve Donanması SEAL üyeleri, “Don Pablo” için avlanmak üzere Arama Bloku olarak bilinen Kolombiya Ulusal Polis Teşkilatının 600 kişilik Özel Harekat birliğine katıldı. Los Pepes de peşine katıldı ve konuyla ilgili bilgi aldı.Gazeteci ve yazar Mark Bowden, Killing Pablo adlı kitabında, ABD’nin Los Pepes’e bilgi sağladığını iddia ediyor.Escobar bu sürede her gece farklı bir güvenli evde geçiriyor,telefonda üç dakikadan fazla konuşamıyordu.Yakalanması için altı milyon dolar teklif edildi. On yedi ay sonra, 44. doğum gününden bir gün sonra öldü. Escobar, oğluyla birlikte telefonda çok uzun süre konuştuktan sonra,Medellin’in Los Olivos bölgesinde yakalandı ve kaçmaya çalışırken bir çatıda vuruldu.

catedral04-1

La Catedral’a varmak için arabayla dağın tepesinde dağınık evlerden geçip  veya otobüs hattındaki son duraktan bir saat yürüyerek ulaşılabiliyorsunuz.Hafta sonları,dağ bisikletçilerinin uğrak mekanı,mekana yaklaşırken,Escobar’ın dönemi göze çarpmaya başlıyor.Ana bina kompleksinin birkaç yüz metre altındaki korunmuş bir beton koruma kulesi,sizi tünele tırmanıştan sonra sizi giriş kapısına getiriyor.

catedral05

Park yeri eski futbol sahası üzerine inşa edilmiş,Escobar’ın Kolombiya milli takımından yıldızlarla futbol oynadığı yer.La Catedral’ın manzarası eşliğinde Medellin’in tüm alanına bakan ve vadinin kuzey ucundaki Quitasol Dağı’na bakan bir alan mevcut.Eski futbol alanının arkasında yükselen, La Catedral’ın yaşlı sakinleri için konut ve tesislerin olduğu,yaklaşık bir yıl önce gelmeye başlayan tamamen yeni yapılan binalar var.

catedral08catedral07

catedral19catedral17catedral16catedral15catedral12

 Okuduğunuz için teşekkürler,daha fazla ilgi çekici içeriken anında haberdar olmak için anasayfada bulunan sütundan üye olmayı unutmayın!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s